Historical Student Awards Recipients displayed here

Watch the 2021 Oregon Tech Student Awards Ceremony!

 

Commencement Speakers

Walker York - E T M Speaker for Student Awards Christian Gomez - E T M Speaker for Student Awards Josie Hannel Student Awards Speaker for H A S

Engineering, Technology and Management

Walker M. York

Health, Arts and Sciences

Christian Gomez

Health, Arts and Sciences

Josie Hanel

2021 University-Wide Student Award Recipients

Owens Citizenship Award

Outstanding Non-Traditional Student Award

Hiram M. Hunt Award

 

Apoorva Singh
Owens Citizenship Award - Apoorva Singh
Sally Sutton
Outstanding Non-Traditional Student Award - Sally Sutton
Lauren Frost

Hiram m. Hunter Award - Lauren Frost

The Owens Citizenship Award, donated by the family of the late Rose and Vern J. Owens, is intended for one student each year, which has made outstanding contributions to Oregon Tech.  This is exemplified by high moral standards, participation in school activities, interest in the betterment of the student body, a cooperative attitude toward the faculty and fellow students, and a spirit of adventure in academic activities.

The Outstanding Non-Traditional Student Award was established in 2012 by the Student Awards Commission to recognize a non-traditional student as an exemplary role model and for his/her contributions to Oregon Tech and/or other communities.

The Hiram M. Hunt Award, donated by the late Dr. Hiram M. Hunt, is presented to an individual or student group for a specific undergraduate student-led project judged to have made a significant contribution to their field.  Projects targeted for end of Spring term completion may be nominated.  Graduate level student work is not eligible for this award.  A presentation may be requested in support of a nomination.

   

 

Student Achievement Award

Most Dedicated Student Award

Outstanding Community Service Award

Christian Gomez
Student Achievement Award - Christian Gomez
Walker M York
Most Dedicated Student Award - Walker M. York
Hasan Alramadan

Outstanding Community Service Award - Hasan Alramadan

The Student Achievement Award is presented to an undergraduate student in recognition of outstanding accomplishments such as senior projects, papers, presentations, or externship/practicum experiences that are judged overall to have made a significant contribution to the student’s academic area of interest. The Most Dedicated Student Award was established in 1967 by Jesse Barker who is a graduate of Oregon Tech.  He wanted to honor one undergraduate student each year who was involved in university activities and helped make a difference for the students. The Outstanding Community Service Award is intended for that student or students who have made outstanding contributions to their communities.  This is exemplified by high moral standards, a cooperative attitude with community leaders, and demonstrated service to others.
     

Outstanding Student Veteran Award

Graduate Student Achievement Award

Oregon Tech Pride Award

Klamath Falls
Isaac Gilmer

Outstanding Student Veteran - Isaac Gilmer

Portland-Metro
Olex Goloshchapov

Outstanding Student Veteran - Olex Goloshchapov

Hanna Wolf
Graduate Student Achievement Award - Hanna Wolf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021 ASCE
Steel Bridge Team

Pride Award - ASCE Steel Bridge team 2021

  • Grant Banister
  • Michael Hoie
  • Kayla deHoop
  • Ian Pargeter
  • Evan Worthington

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Outstanding Student Veteran Award was established in 2010 by the Student Awards Commission to recognize a student veteran who has been involved on campus or in the local community, and/or has helped make a positive difference for students who are veterans of the U.S. Armed Forces. The Graduate Student Achievement Award was established in 2018 by the Student Awards Commission in recognition of a student’s outstanding accomplishments such as graduate projects, papers or presentations, research experiences that are judged overall to have made a significant contribution to the student’s academic area of interest.

The Oregon Tech Pride Award was established in 2003 by the Student Awards Commission to honor the student or students whose accomplishments bring outstanding recognition and pride to Oregon Tech.

University Wide Award Nominees

Hiram M. Hunt Award
  • Jana Yablonski
  • Jessy Cox
  • Accounting Team

    • Walker M. York
    • Michele Oka
    • Coburn York

 

Student Achievement
  • Asher Nieman
  • Brennan Thacker
  • Dylan Anspach
  • Eric Jacobson
  • Haley Werst
  • Hanna Wolf
  • Mario Segura
  • Michael Yilek
  • Peter Simonsen
Outstanding Non-Traditional Student
  • Anna Poznanskaya
  • Brie Landis
  • Michele Oka

 

 

 

 

Most Dedicated Student
Outstanding Community Service
Owens Citizenship
  • Baelie Werner
  • Christian Gomez
  • Jose Martinez
  • Jesse VanBlaricum
  • Timothy Brooks
  • Cynthia Roe
  • Haley Werst
  • Katy Hunter
  • Keegan Verdin
  • Mark Reginald Villanueva
  • Walker M. York
Oregon Tech Pride
Graduate Student
Outstanding Student Veteran
  • Mindy Miranda
  • Adam Lindgren
  • Kayla deHoop
  • Michael Hoie
  • Yulia Haley

 

Portland-Metro Student Awards

Outstanding Academic Achievement Award Recipient
Outstanding Community Service Award Recipient
Outstanding Student Involvement Award Recipient
Matthew Sherland
Matthew Sherland
Jimmy Pierce
Jimmy Pierce
Justin Ringle
Justin Ringle
The Outstanding Academic Achievement Award is presented to a Portland-Metro undergraduate student graduating in 2021 in recognition of outstanding accomplishments such as student projects, papers, presentations, or externship/practicum experiences that are judged overall to have made a significant contribution to the student’s academic area of interest.

The Outstanding Community Service Award is intended for a Portland Metro student or students who have made outstanding service and/or volunteer contributions to their communities. This is exemplified by demonstrated service to others, a cooperative attitude with community leaders, and a high level of integrity.  

The Outstanding Student Involvement Award is presented to a Portland Metro student each year who fosters a sense of campus community and academic engagement among students, faculty and staff during the academic year.   

Nominees

Joe Meeko
Sam Gaumer
Zarith Hammond
Jacob Falk
Peter Wantuck
Zach Taylor

 

President's Senior Cup Award

The President’s Senior Cup is awarded to one undergraduate Outstanding Scholar from the college of Engineering, Technology, and Management and one undergraduate Outstanding Scholar from the college of Health, Arts, and Sciences who has demonstrated superior academic excellence as evidenced by very high cumulative grade point averages and other scholarly activities such as impressive senior projects, published work or acceptance into graduate school, and other criteria such as dependability, willingness to help others, involvement in activities and organizations.

Health, Arts and Sciences

 

Christian Gomez

President's Senior Cup - H A S - Christian Gomez

Engineering, Technology

and Management

Walker M. York

President's Senior Cup - E M T - Walker M. York

Outstanding Scholars

The Outstanding Scholars Award honors those students appointed by their respective department chairpersons or program directors who, in the opinion of the faculty, have demonstrated academic excellence in their majors. Only one Outstanding Scholar is awarded per major (bachelor’s degrees).

KLAMATH FALLS CAMPUS

PORTLAND-METRO CAMPUS

Engineering, Technology and Management
  • Adam Flaigg-Fairness - Cybersecurity
  • Brandon Foose – Mechanical Engineering
  • Carson Porter – Operations Management
  • David Abaroa – Computer Engineering Technology
  • Garrett Oman – Civil Engineering
  • Garrison Peacock – Embedded Systems Engineering Technology
  • Jacob Hertel – Manufacturing Engineering Technology
  • Jonathan Thurston – Electrical Engineering
  • Katelyn Florez – Business-Management Option
  • Kevin Thaddeus Steerman – Renewable Energy Engineering
  • Nathan Ruscheinsky – Information Technology
  • Nathan Ikola – Software Engineering Technology
  • Sean Lange – Geomatics with Surveying Option
  • Walker M. York – Accounting

 

Health, Arts and Sciences
  • Alexis Harris – Applied Mathematics
  • Anna Scolatti – Vascular Technology
  • Asher Nieman – Communication Studies
  • Christian Gomez – Biology-Health Sciences
  • Hannah Jordan – Respiratory Care
  • Heidi Horton – Diagnostic Medical Sonography
  • Josie Hanel – Population Health Management
  • Kelly O’Malley – Environmental Sciences
  • Kylee Reinwald – Dental Hygiene
  • Megan Ross – Applied Psychology
  • Michael Yilek – Professional Writing
  • Mikaela Schuman – Radiologic Science
  • Rachael Blumenshine – Echocardiography
  • Rhiannon Corcoran – Nuclear Medicine and Molecular Imaging
Engineering, Technology and Management
  • Devin Sachs – Mechanical Engineering
  • Joanne Parsons – Cybersecurity
  • Jorden Holland – Information Technology
  • Justin Laughlin – Electrical Engineering
  • Katelyn Mitchell – Operations Management
  • Laura Sanchez – Embedded Systems Engineering Technology
  • Matthew Sherland – Renewable Energy Engineering
  • Nicholas Tucker – Manufacturing Engineering Technology
  • Ryan Welch – Software Engineering Technology
  • Sean Buchanan – Technology and Management

 

Health, Arts and Sciences
  • Kevin Parks – Health Informatics
  • Mariana Elisa Salcido – Medical Laboratory Science

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEATTLE CAMPUS

CHEMEKETA CAMPUS

ONLINE LEARNING

Mike Lukomskiy – Mechanical Engineering Desiree Sinn – Dental Hygiene
  • Eric Jacobson – Operations Management
  • Kevin Lee Hutchinson – Technology and Management
  • Kirsten Broschet – Health Care Management – Radiologic Science
  • Lisa Burns – Health Care Management – Clinical Management
  • Rachel Griggs – Information Technology
  • Sara Stewart – Applied Psychology
 

Watch the 2020 Virtual Student Awards Ceremony!

Download Award Video Transcript Text Here

 

Commencement Speakers

Clark Anderson

Nashmy Luna

Engineering, Technology and Management

Clark Anderson

Health, Arts and Sciences

Nashmy Luna
   

Owens Citizenship Award

Most Dedicated Student Award

 Brittney Ayles

Brittany Ayles

Rowan Parker

Rowan Parker

Student Achievement Award

Outstanding Non-Traditional

Student Award

Satomi Kiriakedis

Kiriakedis Satomi

Sally Sutton

Sally Sutton

Hiram M. Hunt Award

Oregon Tech Pride Award

Strix Engineering

Noah Cayson
Brandon Foose
Bryson Lemapu

 

Strix Engineering

Business Competition Team

Quinn Damitio
Jared McBride
Tanner Karp
Peter Simonsen
Business Competition Team

Graduate Student Achievement Award

Outstanding Community Service Award

 Noah Nieman

Noah Nieman

Megan Ross
Megan Ross

Recognition of our Student Award Nominees

  • Clark Anderson
  • Brittney Ayles
  • Lena Cleveland
  • Mason Cluff
  • Quinn Damitio
  • Jaime Evers
  • Kate Florez
  • Nikolas Fox
  • Gabrielle Garrett
  • Tanner Karp
  • Brie Landis
  • Sean Lucas
  • Marie May
  • Priscilla Medina
  • Rowan Parker
  • Jackie Reyes
  • Megan Schrock
  • Nate Swenson
  • Michael Yilek
  • Walker York
  • Biology-Health Sciences Research Group; Brittney Ayles, Satomi Kiriakedis, Devin Rojas, Sana Rahmani & Phillip Fang
  • Biology-Healthy Sciences Club; Brittney Ayles and Marissa McGinnis
  • Steel Bridge Team; Grant Banister, Michael Hoie, Alex Holland, Kayla deHoop, Cody Faber & Ian Pargeter

Portland-Metro Student Awards

Outstanding Academic Achievement Award Recipient
Outstanding Community Service Award Recipient
Outstanding Student Involvement Award Recipient
Jeremy Cummings
Jeremy Cummings
Nashmy Luna
Nashmy Luna
Davia Fleming – Co-Winner
Jacob Alleman – Co-Winner
Jacob Alleman
Davia Fleming

 

The Outstanding Academic Achievement Award is presented to a Portland-Metro undergraduate student graduating in 2021 in recognition of outstanding accomplishments such as student projects, papers, presentations, or externship/practicum experiences that are judged overall to have made a significant contribution to the student’s academic area of interest.

The Outstanding Community Service Award is intended for a Portland Metro student or students who have made outstanding service and/or volunteer contributions to their communities. This is exemplified by demonstrated service to others, a cooperative attitude with community leaders, and a high level of integrity.   The Outstanding Student Involvement Award is presented to a Portland Metro student each year who fosters a sense of campus community and academic engagement among students, faculty and staff during the academic year.   

Nominees

Marie May
Wessam Shanneb
Davia Fleming
IceK Warnecke
Mohammed Al Qafshat
Nashmy Luna
Peter Wantuck
ASOIT-PM
Stephen Metsig

President's Senior Cup Award

The President’s Senior Cup is awarded to one undergraduate Outstanding Scholar from the college of Engineering, Technology, and Management and one undergraduate Outstanding Scholar from the college of Health, Arts, and Sciences who has demonstrated superior academic excellence as evidenced by very high cumulative grade point averages and other scholarly activities such as impressive senior projects, published work or acceptance into graduate school, and other criteria such as dependability, willingness to help others, involvement in activities and organizations.

Health, Arts and Sciences

Junmin Yee

Junmin Yee

Engineering, Technology

and Management

Tanner Karp

Tanner Karp

Outstanding Scholars

The Outstanding Scholars Award honors those students appointed by their respective department chairpersons or program directors who, in the opinion of the faculty, have demonstrated academic excellence in their majors. Only one Outstanding Scholar is awarded per major (bachelor’s degrees).

KLAMATH FALLS CAMPUS

PORTLAND-METRO CAMPUS

  • Junmin Yee – Applied Mathematics
  • Tyla Edwards – Applied Psychology
  • Satomi Kiriakedis – Biology-Health Sciences
  • David Fleming-Jones – Communication Studies
  • Melanie Fournet – Dental Hygiene
  • Alexis Biddington – Diagnostic Medical Sonography
  • Hailee Abraham – Echocardiography
  • Shannon Keane – Environmental Sciences
  • Brooke Higgins – Health Informatics
  • Doug Molzahn – Medical Laboratory Science
  • Nicolas Maxwell – Nuclear Medical Molecular Imaging
  • Cindy Reed – Population Health Management
  • Gracie Lyon – Radiologic Science
  • Ashley Miller – Respiratory Care
  • Jonathan Case – Vascular Technology
  • Jared McBride – Business with Management Option
  • Tanner Karp – Business with Marketing Option
  • Karah McCulley – Civil Engineering
  • Alexander Castro – Computer Engineering
  • Annika Kallstrom – Electrical Engineering
  • Kyle Wengenroth – Electrical Engineering Technology
  • Dana Londen – Geomatics with Option in Surveying
  • Brittanna Monroe – Health Care Management – Clinical Management
  • Jared Bott – Manufacturing Engineering Technology
  • Kynan Nordal – Mechanical Engineering
  • Matthew Hodge – Mechanical Engineering Technology
  • Quinn Damitio – Operations Management
  • Mohammed Bawazeer – Renewable Energy Engineering
  • Junmin Yee – Software Engineering Technology
  • Olga Skyberg – Electrical Engineering
  • Marie May - Embedded Systems Engineering Technology
  • Liam Kearney – Mechanical Engineering
  • Jessica Noseff - Renewable Energy Engineering
  • Cobe Greene - Software Engineering Technology
  • Henry Verey – Technology Management

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEATTLE CAMPUS

CHEMEKETA CAMPUS

ONLINE LEARNING

Scott Robertson – Mechanical Engineering Brittany Eggers – Dental Hygiene Tayler Dahl – Applied Psychology

 

​​​​​

Commencement Speakers

 

Faith Lee - Commencement Speaker Jordan-Pavlic---Commencement-Speaker

Engineering, Technology and Management

Faith Lee

Health, Arts and Sciences

Jordan Pavlic
   

Owens Citizenship Award

Student Achievement Award

Junmin YeeJunmin Yee, Owens Citizenship Award
Connor Scott 

Connor-Scott-Achievement

Most Dedicated Student Award

Hiram M. Hunt Award

Jessica ThielJessica Thiel, Most-Dedicated Student
The Reclaimers
Annika Andersen
Jessica Arrington
Ashlie MorganHiram Award Winner: The Reclaimers

Outstanding Non-Traditional

Student Award

Outstanding Non-Traditional

Student Award

Klamath Falls

Aaron Miller

Aaron Miller, Non-Traditional Student

Portland-Metro

Francis Bartholomewfrancis-b-award.jpg

Outstanding Community Service Award

Oregon Tech Pride Award

Mayra Rocha RamosMayra Rocha Ramos, Community-Service
Daniel IwickiDaniel Iwicki, OT Pride

Graduate Student Achievement Award

Kelcy Gillen
Kelcy Gillen, Graduate Student Achievement

Recognition of our Student Award Nominees

  • Daniel Bergor
  • Stacy Bicknell
  • Samantha Bixler
  • Ben Brown
  • Greg Collins
  • Reyna Cortez
  • Savanah Cosand
  • Jaime Evers
  • Faith Lee
  • Summer Listen
  • Aaron Miller
  • William Natividad
  • Zachari O’Neill
  • Rachel Paul-Wilson
  • Jordan Pavlic
  • Kurtis Pipkin
  • Jerrid Plymale
  • Sana Rahmani
  • Megan Ross
  • Connor Scott
  • Jesse Sundet
  • Travis Thomas
  • Quentin Vargas
  • Quim Valle Tomas
  • Brittany Wright
  • Dillon Wright

 

 

Portland-Metro Student Awards

Student Award Nominees 2019

Outstanding Academic Achievement Award Recipient
Outstanding Student Involvement Award Recipient
Outstanding Student Involvement Award Recipient
Mathew Stubbs

Student Awards Mathew Stubbs 2019

Thomas Bridges

Student Awards 2019 Thomas Bridges

Johnathan Nguyen
Student Awards 2019 Johnathan Nguyen
The Outstanding Academic Achievement Award is presented to a Portland-Metro undergraduate student graduating in 2021 in recognition of outstanding accomplishments such as student projects, papers, presentations, or externship/practicum experiences that are judged overall to have made a significant contribution to the student’s academic area of interest. The Outstanding Student Involvement Award is presented to a Portland Metro student each year who fosters a sense of campus community and academic engagement among students, faculty and staff during the academic year.   The Outstanding Student Involvement Award is presented to a Portland Metro student each year who fosters a sense of campus community and academic engagement among students, faculty and staff during the academic year.  

Nominees

  • Mohammed Alqafshat
  • Francis Bartholomew
  • Thomas Bridges
  • Davia Fleming
  • Kelcy Gillen
  • Justin Laughlin
  • Nashmy Luna
  • Marie May
  • Johnathan Nguyen
  • Madalyn Sherley
  • Josh Vandeburg

 

President's Senior Cup Award

The President’s Senior Cup is awarded to one undergraduate Outstanding Scholar from the college of Engineering, Technology, and Management and one undergraduate Outstanding Scholar from the college of Health, Arts, and Sciences who has demonstrated superior academic excellence as evidenced by very high cumulative grade point averages and other scholarly activities such as impressive senior projects, published work or acceptance into graduate school, and other criteria such as dependability, willingness to help others, involvement in activities and organizations.

Health, Arts and Sciences

 
Allison Young

Allison-Young-HAS-Presidents-Cup

Engineering, Technology

and Management

Matthew Sai

Matthew Sai - ETM Presidents Cup

Outstanding Scholars

The Outstanding Scholars Award honors those students appointed by their respective department chairpersons or program directors who, in the opinion of the faculty, have demonstrated academic excellence in their majors. Only one Outstanding Scholar is awarded per major (bachelor’s degrees).

KLAMATH FALLS CAMPUS

PORTLAND-METRO CAMPUS

College of Health, Arts, and Sciences (HAS)

Marena Nelson, Applied Psychology
Allison Young, Biology-Health Sciences
Benjamin Hood, Communication Studies
Kimberly Parker, Dental Hygiene
Nicole Miller, Diagnostic Medical Sonography
Zachari O’Neill, Echocardiography
Aaron Miller, Environmental Sciences
Megan Friar, Nuclear Medicine and Molecular Imaging Technology
Willow Charlton, Population Health Management
Brette Bliss, Professional Writing
Carrie Miller, Radiologic Science
Sarah Adams, Respiratory Care
Allison Davis, Vascular Technology

 

 

College of Engineering, Technology, and Management (ETM)

Matthew Sai, Business with Accounting Option
Bailey Whitehurst, Business with Management Option
Connor Scott, Business with Marketing Option
Kurtis Pipkin, Civil Engineering
Alan Gardner, Computer Engineering Technology
David Kirkendall, Electrical Engineering
David Wing, Embedded Systems Engineering Technology
Timothy Alldrin, Geomatics with Option in Surveying
Faith Lee, Health Care Management with Administration Option
Danielle Sherman, Health Informatics
Devan Patel, Information Technology
Erin Tracy, Operations Management, Online
GeRysand Cabanilla, Renewable Energy Engineering
Morgan Loring, Software Engineering Technology

Andrew Briscoe - Information Technology
Francis Bartholomew - Embedded Systems Engineering Technology
Brianna Dickenson - Scrivner - Renewable Energy Engineering
Matt Dougal - Software Engineering Technology
Ryan Eman - Information Technology (Online Learning)
Tamera Gann - Health Care Management/Clinical Management (Online Learning)
Sovranratha In - IT Business with Systems Analysis Option
Delane Mason (Health Care Management/Rad Science)
Jacob Niska - Electrical Engineering Technology
Hoang Phan - IT Business/Systems Analysis
Caleb Reister - Electric Engineering
Christina Schade - IT Applications Development Option
Mathew Stubbs - Operations Management
Erin Tracy - Operations Management
Oleksander Tyshevsky - Technology and Management (Online Learning)
Crystal Trumpower- Health Informatics